Genuine DUKANE I-PRO 8957WA Projector Lamp - 456-8958H-RJ
Genuine DUKANE I-PRO 8958H-RJ Projector Lamp - 456-8958H-RJ
7-10 DAY DELIVERY - SPECIAL ORDER ITEM - can not be cancelled
SKU
200999-GL62544
  • Easy to install - Comparable to changing a printer ink cartridge
  • Public Sector Purchase Orders Welcome - Please email for details
  • All Genuine OEM lamps are covered by the manufacturer's warranty, this is normally 90 days.
  • All lamps supplied are complete modules, with bulb, connector and cage.
Genuine OEM Projector Lamp for the DUKANE I-PRO 8958H-RJ
Product Specifications
Compatible ProjectorDUKANE I-PRO 8958H-RJ
OEM Part Number456-8958H-RJ
Wattage245W
Rated Lamp Life3000 hours
Lamp TypeGenuine OEM Lamp
Warranty90-Day Warranty
Why Choose This Lamp?
For professional installations and mission-critical environments, genuine OEM is the gold standard. Running at 245W with a rated lamp life of 3000 hours, the DUKANE I-PRO 8958H-RJ OEM lamp delivers the same performance as new, straight from the manufacturer.
Key Features
  • Genuine OEM lamp from DUKANE
  • Identical to the original lamp your projector shipped with
  • Designed for the DUKANE I-PRO 8958H-RJ projector
  • Replaces OEM part number: 456-8958H-RJ
  • 245W lamp power
  • 3000-hour rated lamp life
  • 90-Day Warranty included
Compatible With
  • 3M X56
  • CHRISTIE LX41
  • CHRISTIE LW41
  • DUKANE I-PRO 8958H-RJ
  • DUKANE I-PRO 8957WA
  • DUKANE I-PRO 8958A
  • DUKANE I-PRO 8959A