Epson EB-L210SW Projector - White
IN STOCK, ONLY 5 LEFT! IN STOCK, ONLY 5 LEFT!
SKU
V11HA76080
Display & Image Quality
Connectivity & Integration
Installation & Flexibility
Why Choose Simply AVS for Your Epson Projector?
Display & Image
  • Display technology: 3LCD, laser
  • Native resolution: WXGA (1280×800)
  • Brightness: 4100 ANSI lumens
  • Contrast ratio: 2,500,000:1
  • Lamp/Light source life: ~20,000 hrs
Optical / Projection
  • Lens: Manual zoom/focus
  • Zoom: 1.35×
  • Throw ratio: 0.83–1.10:1
Connectivity
  • HDMI: 2 × HDMI (HDCP)
  • USB: USB-A (5V/1.5A), USB-B (service)
  • Network: RJ-45 LAN
  • RS-232: D-Sub 9-pin
Mechanical & Physical
  • Dimensions (W × H × D): ~368 × 116 × 296 mm
  • Weight: 4.3 kg
Power & Environment
  • Power supply: AC 100–240 V, 50/60 Hz
  • Operating temperature: 0 – 45 °C
Dimensions (without protrusions):
  • Width: 368 mm
  • Depth: 296 mm
  • Height: 116 mm
Dimensions (including protrusions):
  • Width: 368 mm
  • Depth: 296 mm
  • Height: 121 mm
Shipping (box) dimensions:
  • Width: 480 mm
  • Depth: 400 mm
  • Height: 210 mm