AUDIO VISUAL SPECIALISTS | FULL DESIGN & INSTALLATION SERVICES AVAILABLE
Currency
|
Viewsonic VA 24” Full HD 120Hz Monitor with HDMI and VGA
IN STOCK
Viewsonic VA 24” Full HD 120Hz Monitor with HDMI and VGA
| Display | |
|---|---|
| Display diagonal | 61 cm (24") " |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels pixels |
| HD type | Full HD |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Display technology | LED |
| Panel type | IPS |
| Touchscreen | No |
| Display brightness (typical) | 250 cd/m² cd/m² |
| Response time | 5 ms ms |
| Anti-glare screen | Yes |
| Screen shape | Flat |
| Contrast ratio (typical) | 1500:1 |
| Contrast ratio (dynamic) | 3000000:1 |
| Maximum refresh rate | 120 Hz Hz |
| Viewing angle, horizontal | 178° ° |
| Viewing angle, vertical | 178° ° |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Pixel pitch | 0.275 x 0.275 mm mm |
| Digital horizontal frequency | 24 - 86 kHz kHz |
| Digital vertical frequency | 48 - 75 Hz Hz |
| Colour depth | 8 bit bit |
| Colour gamut standard | NTSC |
| Colour gamut | 77% % |
| sRGB coverage (typical) | 109% % |
| NTSC coverage (typical) | 77% % |
| Performance | |
| NVIDIA G-SYNC | No |
| AMD FreeSync | No |
| Component video sync | Separate Sync |
| Low Blue Light technology | Yes |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Ports & interfaces | |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| HDMI | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 1.4 |
| Ergonomics | |
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 75 x 75 mm mm |
| Height adjustment | No |
| Tilt adjustment | Yes |
| Tilt angle range | -5 - 15° ° |
| Power | |
| Energy efficiency class (SDR) | D |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 14 kWh kWh |
| Power consumption (typical) | 21 W W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W W |
| Power consumption (max) | 24 W W |
| Power consumption (PowerSave) | 14 W W |
| AC input voltage | 100 - 240 V V |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 90% % |
| Weight & dimensions | |
| Width (with stand) | 539.2 mm mm |
| Depth (with stand) | 200 mm mm |
| Height (with stand) | 404.7 mm mm |
| Weight (with stand) | 2.3 kg g |
| Width (without stand) | 539.2 mm mm |
| Depth (without stand) | 34 mm mm |
| Height (without stand) | 315.1 mm mm |
| Weight (without stand) | 2.1 kg g |
| Packaging data | |
| Package width | 604 mm mm |
| Package depth | 120 mm mm |
| Package height | 393 mm mm |
| Package weight | 3.5 kg g |
| Packaging content | |
| Cables included | HDMI |
| Power adapter included | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Other features | |
| Weight | 2.3 kg g |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 1 pc(s) pc(s) |
| Pallet gross width | 120 cm mm |
| Pallet gross length | 100 cm mm |
| Pallet gross height | 2.1 m mm |
| Harmonized System (HS) code | 8528521000 |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width (with stand) | 539.2 mm mm |
| Depth (with stand) | 200 mm mm |
| Height (with stand) | 404.7 mm mm |
| Weight (with stand) | 2.3 kg g |
| Width (without stand) | 539.2 mm mm |
| Depth (without stand) | 34 mm mm |
| Height (without stand) | 315.1 mm mm |
| Weight (without stand) | 2.1 kg g |
| Packaging data | |
| Package width | 604 mm mm |
| Package depth | 120 mm mm |
| Package height | 393 mm mm |
| Package weight | 3.5 kg g |
| Packaging content | |
| Cables included | HDMI |
| Power adapter included | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| ean | 0766907032376 |
|---|---|
| Brand | Viewsonic |
| Google EDLA | No |